November 26, 2022 - 

منو اصلی
    اطلاعیه ها

دعوت همکاری با مرکز به عنوان پژوهشگر

مرکز تحقیقات از پزشکان، دارندگان مدرک PhD مرتبط، کارشناسان ارشد و کارشناسان شاغل در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دعوت به همکاری به عنوان پژوهشگر بصورت مامور می نماید.

استخدام پژوهشگر

  پاره وقت و پرداخت مبتنی بر پروژه

مرکز تحقیقات نیاز به یک پزشک یا فوق لیسانس رشته های وابسته با توانائی کامل Scientific Writing دارد. 

حمایت مالی از طرح های منجر به مقاله ISI

به اطلاع اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور می رساند که مرکز تحقیقات از طرح های که منجر به مقاله ISI شود حمایت مالی می کند. این طرح ها باید در راستای اولویت های پژوهشی مرکز باشد.

کلاس های روش تحقیق

روزهای پنجشنبه ساعت 8 تا 12

کلاس های مقاله نویسی به زبان انگلیسی

روز های جمعه ساعت 8 تا 12

 


ایمیل هماهنگی sdh.sbmu.ac.ir

 

 

 

جامعه شناسی قصور پزشکی

نویسنده: دکتر سیمین کاظمی، پزشک و دکتری جامعه شناسی مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت

انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

قصور پزشکی به عنوان مسأله ای اجتماعی که در متن رابطه پزشک و بیمار شکل می گیرد، و کنشگران اجتماعی شامل بیمار و پزشک و جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد، در حیطه ی موضوعات جامعه شناسی قابل طرح،  بحث و بررسی است. رویکرد جامعه شناختی به قصور پزشکی، قصور را فراتر از یک مسأله صرفاً فردی و مبتنی بر ویژگی های فردی پزشکان و بیماران دانسته، آن را محصول الگوهای حاکم بر تعاملات اجتماعی و نیز نشأت گرفته از ساختارهای قدرت می داند. در یک رویکرد جامعه شناختی، آنچه که چگونگی رابطه پزشک و بیمار را تعیین می کند، فقط تصمیمات شخصی، فارغ از تأثیر نیروها و معادلات بیرونی نیستند بلکه ساختارهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی هستند که بر این رابطه و مسأله قصور پزشکی تأثیر می گذارند. جامعه شناسی متأخر در مواجهه با مسائل اجتماعی هم بر عاملیت فردی تأکید می کند و هم بر ساختارهای مختلف و در مورد قصور پزشکی هم توجه به دیالکتیک عاملیت و ساختار است که می تواند تحلیل دقیقی از این مسأله به دست دهد.

در کتاب جامعه شناسی قصور پزشکی، علاوه بر پرداختن به اهمیت مسأله قصور پزشکی، به بنیادهای نظری مراجعه شده که می تواند در تحلیل جامعه شناختی این مسأله کمک کننده باشد. بعد از آن با استفاده از یافته های پژوهشی که با روش های گوناگون کمی و کیفی از پرونده خوانی تا شرکت در جلسات رسیدگی به قصور پزشکی، مصاحبه با بیماران و پزشکان، مشاهده همراه با مشارکت در مطب پزشکان دارای پرونده قصور و مصاحبه با صاحبنظران تلاش شده که تصویر روشنی از این مسأله در ایران ارائه شود. در یک فصل هم به سیستم های مختلف رسیدگی به قصور پزشکی در کشورهای مختلف پرداخته شده است. سرانجام در فصل آخر تحلیلی جامعه شناختی از مسأله قصور پزشکی در ایران با استفاده از مبانی نظری و یافته های پژوهشی ارائه شده است.

 

تقویم
November 26, 2022
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 754
 بازدید امروز : 197
 کل بازدید : 1183347
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 3.02
:ذکر وابستگی در مقالات فارسی
،مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
 
 
 
Affilation:
Social Determinants of Health Research Center, Shahid Beheshti University of Medical Sciences, Tehran, Iran.
 
مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشــتی

آدرس:

تهران - خیابان دکتر شریعتی، روبروی حسینیه ارشاد، کوچه هدیه پلاک 9 

                                                                
تلفن : 1-0980- 2222 021                                    


پست الکترونیک : sdh@sbmu.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.